This website will soon be available in English

We are working on the last translations and updates. Please check back in shortly to take part of our new website in English. Until then, you’re most welcome to contact us through social media.

English

Nyheter

Byggkoll från Svensk Byggtjänst › Analys: Detta gäller vid konkurs

Läs mer på Byggkoll från Svensk Byggtjänst:
Länk till analysen ›

Stefan Olsson Wåhlin Advokater Svenk Byggtjänst Byggkoll

Konkurser är alltid förekommande i någon omfattning. I svåra tider mer än annars. Men vad innebär en konkurs för en pågående entreprenad i korthet? Stefan Olsson, advokat på Wåhlin Advokater, reder ut frågan.

I en konkurs bildas ett konkursbo som tar över alla det konkursade bolagets (konkursbolaget) rättigheter men inte dess skyldigheter mot avtalsparterna. Konkursbolaget består därför enbart av sina skulder.

Vid en entreprenörs konkurs, vilket är det vanligaste scenariot, innebär detta att beställarens rättigheter gentemot konkursbolaget i princip saknar värde.

Räkna inte med någon större utdelning

Konkursboet hanteras av en konkursförvaltare, vars mål är att avveckla verksamheten och omvandla tillgångarna till pengar för utdelning till borgenärerna (fordringsägarna). Någon större utdelning är vanligen inte att räkna med. Oftast ingen utdelning alls. Men om det finns tillgångar kvar i konkursboet ska konkursförvaltaren göra ett utdelningsförslag som följer förmånsrätten, det vill säga en rangordnad rätt till betalning. Dessa regler finns i förmånsrättslagen.

Om konkursförvaltaren upptäcker en betalning som skett från bolaget innan konkursen och som innebär att någon borgenär missgynnas kan förvaltaren begära återvinning. Det innebär att betalningen (såväl som andra rättshandlingar) fem år bakåt i tiden kan gå åter.

Vidare kan konkursförvaltaren begära återvinning av en betalning som skett inom tre månader före konkursansökan om betalningen anses som onormal. Det kan till exempel vara om betalning skett med annat än sedvanligt betalningsmedel, i förtid eller med ett belopp som avsevärt försämrat konkursbolagets ekonomiska ställning. Syftet är så klart att hindra oegentligheter av bolagsmännen när konkurs närmar sig.

Konkursboet har en möjlighet och en rättighet att träda in i pågående entreprenadavtal.

Konkursboet har en möjlighet och en rättighet att träda in i pågående entreprenadavtal. Inträdet innebär att konkursboet tar på sig ansvaret för avtalets fullgörande enligt gällande villkor, det vill säga konkursboet tar konkursbolagets plats i avtalet och i entreprenaden. Det är dock ovanligt.

De kvarvarande parterna i entreprenadavtalet, i praktiken främst underentreprenörer, leverantörer och beställare, bör försöka finna lösningar och ta över existerande avtal eller ingå nya avtal.

Kan bli fråga om helt nya villkor

En beställare måste komma ihåg att de parter man förhandlar med inte har någon skyldighet att ingå nya avtal. Det innebär att det kan bli fråga om helt nya villkor genom vanliga affärsmässiga förhandlingar.

Entreprenörens garantiansvar finns kvar efter konkursen och avser konkursbolagets ansvar för utfört arbete. I praktiken blir garantin föga värd eftersom konkursbolaget sakna tillgångar, och allt annat.

Separationsrätt och material

En stor fråga brukar vara vad som gäller för det material som köpts in av entreprenören men inte inkorporerats eller betalts av beställaren innan konkursen. Utgångspunkten är att allt material som tillhörde entreprenören när konkursbeslutet meddelades tillfaller konkursboet.

För att bedöma vem som i annat fall har rätt till materialet krävs en bedömning om så kallad separationsrätt. Separationsrätt innebär återställning av vissa tillgångar eller ägodelar till sina ursprungliga ägare eller de som har säkerheter i dessa tillgångar.

Separationsrätt innebär i praktiken att konkursförvaltaren hindras från att hämta materialet och sälja det för att täcka konkursboets skulder. För en beställare med essentiellt material liggande blir frågan central.

Tänk förebyggande redan i avtalet

Frågan om separationsrätt är också något som kan beaktas innan konkurs. Det vill säga beställaren kan i vissa fall försäkra sig om separationsrätt i förväg.

Överhuvudtaget finns det vissa åtgärder att vidta för att klara sig ur en konkurs så bra som möjligt. En del förebyggande åtgärder kan beställaren försöka få med redan i sitt entreprenadavtal genom att tänka igenom en konkurssituation och vad den skulle innebära.

Läs mer om: Obestånd, rekonstruktion och konkurs

Din affärsjuridiska partner

Vi på Wåhlin Advokater kombinerar affärsförståelse med djupt engagemang för att ge dig stöd vid affärsjuridiska frågeställningar.

Kontakta oss