This website will soon be available in English

We are working on the last translations and updates. Please check back in shortly to take part of our new website in English. Until then, you’re most welcome to contact us through social media.

English

Nyheter

Wåhlin Advokater växer i Stockholm – Peter Dyer och Mikael Bock ansluter

Peter Dyer och Mikael Bock ansluter per den 1 januari 2023 till Wåhlin Advokater som partners vid Stockholmskontoret. Genom den strategiska rekryteringen stärker Wåhlin sitt erbjudande ytterligare.

Peter kommer från Foyen Advokatfirma och har lång och bred erfarenhet av allmän affärsjuridik med fokus på företagsöverlåtelser, finansieringsupplägg och andra transaktioner. Peter är även regelmässigt ombud i större kommersiella tvister och är flitigt anlitad som skiljeman. Många av klienterna är internationella med svenska dotterbolag och finns ofta inom bygg, industri, infrastruktur och inom gruvnäringen.

Mikael kommer närmast från egen verksamhet men har lång erfarenhet från ett antal ledande advokatbyråer och även från patentbranschen. Mikael har särskilt fokus på kommersiella avtal, immaterialrätt och dataskydd. Klienterna återfinns i teknikdrivna och forskningsintensiva branscher. Mikael är en ofta anlitad föreläsare inom sina områden och har ett särskilt intresse för rekrytering och ledarskapsfrågor inom juristbranschen.

Mikael Palm Andersson, VD, Wåhlin Advokater: ”Vi är mycket glada att välkomna Peter och Mikael till firman. Tillsammans tar de med sig många års erfarenhet av kvalificerad juridisk rådgivning med särskild spetskompetens inom sina respektive expertområden. Deras branschkunskaper och stora erfarenhet stärker firman i stort och rekryteringen av dem är ett mycket viktigt och strategiskt tillskott till vårt starka och växande team i Stockholm.”

Läs mer Instagram
Läs mer LinkedIn

Din affärsjuridiska partner

Vi på Wåhlin Advokater kombinerar affärsförståelse med djupt engagemang för att ge dig stöd vid affärsjuridiska frågeställningar.

Kontakta oss